ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
MYDLEŃCOWCE
(SAPINDALES)
Zawiera:
ponad 5000 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
4
Rodziny:
MYDLEŃCOWATE (SAPINDACEAE)
KASZTANOWCOWATE (HIPPOCASTANACEAE)
KLONOWATE (ACERACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Rząd klasy Rosopsida. Obejmuje kilkanaście rodzin, w tym ponad 5000 gatunków.
█ W systemie APG II rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae) i klonowatych (Aceraceae) nie istnieją, a ich gatunki są włączone w wielką, zawierającą w większości rośliny tropikalne rodzinę mydleńcowatych (Sapindaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd mydleńcowców obejmuje w większości drzewa i krzewy liściaste (w tym także liczne latorośle). Występują one w strefie umiarkowanej oraz częściowo w tropikach. W Polsce najbardziej znanymi przedstawicielami mydleńcowców są klony i kasztanowce, przy czym w stanie naturalnym występują u nas tylko niektóre gatunki klona (inne, jak np. k. jesionolistny czy k. srebrzysty są często uprawiane). Cechy morfologiczne mydleńcowców są bardzo zróżnicowane i zależą od niższych jednostek systematycznych.