ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
JASNOTOWCE
(LAMIALES)
inne nazwy: wargowce
Zawiera:
ok. 11 tys. gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodziny:
JASNOTOWATE (LAMIACEAE)
BIGNONIOWATE (BIGNONIACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Duży i bardzo zróżnicowany pod względem cech morfologicznych rząd należący do klasy Rosopsida. Obejmuje kilkanaście rodzin, w tym około 11000 gatunków.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd jasnotowców obejmuje przede wszystkim rośliny zielne, ale także krzewy (w tym sporo lian i pnączy) oraz nieduże drzewa liściaste. Rośliny te są rozpowszechnione na całym świecie, głównie jednak w strefach tropikalnej i subtropikalnej (rzadziej w umiarkowanej). W Polsce do najbardziej znanych drzewiastych przedstawicieli jasnotowców należy kilka często tu uprawianych gatunków surmii (Catalpa) a także paulownia puszysta (Paulownia tomentosa). Wśród typowych roślin zielnych trzeba wymienić przede wszystkim należącą do głównej rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) miętę (Mentha).

Cechy morfologiczne jasnotowców są bardzo zróżnicowane i zależą od niższych jednostek systematycznych.