ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / MYDLEŃCOWCE / MYDLEŃCOWATE - KASZTANOWCOWATE - KLONOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
KASZTANOWCOWATE
(HIPPOCASTANACEAE)
Zawiera:
25-30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Ciekawostki:
♦ W niektórych rejonach rośliny należące do rodziny kasztanowatych są nazywane buckeyes co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "oczy królika" (lub jelenia); jest to związane z ich charakterystycznymi owocami (tzw. kasztanami).
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Niewielka rodzina rzędu mydleńcowców (Sapindales). Obejmuje 2 rodzaje, w tym 25-30 gatunków.
█ W systemie APG II rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae) i klonowatych (Aceraceae) nie istnieją, a ich gatunki są włączone w wielką, zawierającą w większości rośliny tropikalne rodzinę mydleńcowatych (Sapindaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina kasztanowcowatych obejmuje średnie i duże drzewa liściaste, rzadziej krzewy. W większości są to rośliny zrzucające liście na zimę. Prawie wszystkie gatunki występują na półkuli północnej, a dokładniej w Ameryce Północnej, południowo-wschodniej Europie i wschodniej Azji. Drzewa te znajdują zastosowanie głównie jako ozdobne ze względu na swoje wielkie, pierzasto złożone liście, duże, stożkowate kwiatostany oraz owoce w postaci znanych wszystkim tzw. "kasztanów". W Polsce żaden gatunek kasztanowcowatych nie występuje w stanie naturalnym, a zdecydowanie najpowszechniej uprawiany jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum).

Wielkie, dłoniasto złożone liście kasztanowcowatych są osadzone naprzeciwlegle na bardzo długich ogonkach. Kasztanowcowate to rośliny jednopienne o kwiatach rozdzielno- lub obupłciowych (nawet w tym samym kwiatostanie!), owadopylnych. Stosunkowo duże kwiaty są zebrane na szczytach pędów w okazałe, najczęściej stojące, stożkowate kwiatostany o barwie zależnej od gatunku (najczęściej białe, rzadziej czerwone lub żółte). Owoce mają postać gładkich lub kolczastych torebek zawierających bardzo duże nasiona - tzw. "kasztany", których błyszczącobrązowa powierzchnia przypomina politurowane drewno z wyjątkiem owalnego, matowoszarego obszaru (tzw. hillum).