ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
SZCZECIOWCE
(DIPSACALES)
Zawiera:
ok. 1100 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
4 (drzewiaste)
Rodziny:
SZCZECIOWATE (DIPSACACEAE)
BZOWATE (SAMBUCACEAE)
PRZEWIERTNIOWATE (CAPRIFOLIACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Zróżnicowany morfologicznnie rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 4-7 rodzin, w tym około 45 rodzajów i 1100 gatunków. Jest blisko spokrewniony z astrowcami i selerowatymi.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd zawierający głównie rośliny zielne (w tym także byliny), rzadziej krzewy i niewielkie drzewa liściaste tracące liście na zimę. Rośliny te są rozpowszechnione na obszarach o klimacie umiarkownym i śródziemnomorskim na półkuli północnej. W Polsce najbardziej znanymi drzewiastymi przedstawicielami szczeciowców są dwa rodzime gatunki bzu: bez czarny (Sambucus nigra) i bez koralowy (Sambucus racemosa) oraz kalina (Viburnum; również dwa rodzime gatunki). Wymienione rośliny to niewielkie lub średniej wielkości krzewy liściaste (sporadycznie niektóre z nich - np. bez czarny - mogą wyrastać w formie małego drzewa).

Cechy morfologiczne szczeciowców są bardzo zróżnicowane i zależne od niższych jednostek systematycznych.