ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
SANDAŁOWCE
(SANTALALES)
Zawiera:
2-3 tys. gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1 (drzewiasty)
Rodziny:
SANDAŁOWCOWATE (SANTALACEAE)
JEMIOŁOWATE (VISCACEA)
...

Cechy charakterystyczne:
♦ (Pół)pasożytniczy tryb życia (większość gatunków).
♦ Pokrój krzewu lub pnącza
(większość gatunków).
♦ Nasiona bez twardej osłony.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 7 rodzin, w tym 2000-3000 gatunków.
█ W systemie APG II rząd sandałowców zawiera tylko 5 rodzin, ponieważ gatunki należące do jemiołowatych (Viscaceae) i Eremolepidaceae są w nim przesunięte do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Sandałowce to rząd zawierający w większości krzewy (pół)pasożytujące na innych roślinach, w tym głównie na drzewach. Występują one praktycznie na całym świecie, ale ich największa koncentracja obejmuje strefy tropikalną i subtropikalną. Jednym z najbardziej znanych, także w Polsce, przedstawicieli sandałowców jest jemioła (Viscum) - rodzaj niewielkich, zimozielonych krzewów rosnących na gałęziach drzew. Z kolei najbardziej znanym drzewem jest tu sandałowiec (Santalum, zwany też "drzewem sandałowym"), z którego silnie pachnącego drewna wytwarza się olejek sandałowy. Rząd sandałowców obejmuje przede wszystkim niewielkie krzewy liściaste oraz pnącza, sporadycznie występują tu także małe drzewa (np. sandałowiec). Bardzo rzadko spotykaną u innych roślin kwiatowych cechą jest wytwarzanie przez większość sandałowców nasion nie posiadających twardej osłony.