ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
POKRZYWOWCE
(URTICALES)
Zawiera:
ok. 2500 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
3 (drzewiaste)
Rodziny:
KONOPIOWATE (CANNABACEAE)
MORWOWATE (MORACEAE)
POKRZYWOWATE (URTICACEAE)
WIĄZOWATE (ULMACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Liczny gatunkowo i zróżnicowany morfologicznie rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 6 rodzin, w tym około 2500 gatunków.
█ W systemie APG II rząd pokrzywowców nie występuje, a gatunki do niego należące są przeniesione do innych rzędów, m.in. do różowców (Rosales).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd pokrzywowców obejmuje rośliny o bardzo różnorodnych formach, począwszy od należących do rodzin pokrzywowatych (Urticaceae) i konopiowatych (Cannabaceae) roślin zielnych, poprzez krzewy i niewielkie drzewa liściaste z rodziny morwowatych (Moraceae) aż do dużych drzew liściastych należących do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Rośliny te występują przede wszystkim w strefach tropikalnej i subtropikanej; jednym z wyjątków jest rodzaj wiąz, którego gatunki występują głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce najważniejszymi drzewiastymi przedstawicielami rzędu pokrzywowców są rodzime u nas wiązy (Ulmus), a do popularnych roślin zielnych należy pokrzywa (Urtica). Dość często można też spotkać w uprawie różne gatunki morwy (Morus). Inne powszechnie znane, jednak rzadko lub w ogóle nie występujące w Polsce rośliny z rzędu pokrzywowców to m.in. należące do rodziny konopiowatych konopia (Cannabis) i chmiel (Humulus) oraz należący do rodziny morwowatych figowiec (Ficus).


Swoją nazwę pokrzywowce wzięły od najważniejszego
przedstawiciela - pokrzywy.

Liście pokrzywowców są zazwyczaj niepodzielone i osadzone skrętolegle (rzadko naprzeciwlegle). Blaszka często posiada asymetryczną nasadę (np. wiązy, morwy), często też bywa w różny sposób klapowana (np. morwy, figowce). U niektórych gatunków, np. u morwy białej, występuje zjawisko tzw. heterofilii. Polega ono na tym, że nawet na tej samej roślinie można zaobserwować dwa różne typy liści, np. klapowane i bezklapowe. Pokrzywowce to rośliny jednopienne o kwiatach przeważnie rozdzielnopłciowych i wiatropylnych (rzadziej owadopylnych). Ich kwiaty są zazwyczaj drobne i niepozorne, zebrane w gęste, wiechowate kwiatostany. Owoce, w zależności od rodzaju i gatunku, mają postać małych orzeszków, pestkowców albo niełupków (zarówno bielmowych jak i bezbielmowych).