ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
BUKOWCE
(FAGALES)
Zawiera:
ok. 800 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
4
Rodziny:
BUKANOWATE (NOTHOFAGACEAE)
BUKOWATE (FAGACEAE)

Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina bukowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 2 rodziny, w tym około 800 gatunków.
█ Niektóre systemy włączają do rzędu bukowców także rodziny brzozowatych (Betulaceae) i leszczynowatych (Corylaceae). W systemach tych nie występuje rząd leszczynowców (Corylales). Z kolei jeden z najnowszych systemów - APG II likwiduje nie tylko rząd leszczynowców, ale także rodzinę leszczynowatych, przenosząc jej gatunki do rodziny brzozowatych, samą zaś rodzinę brzozowatych umieszczając w rzędzie bukowców (Fagales). Według APG II do rzędu bukowców wchodzi też rodzina orzechowatych (Juglandaceae), natomiast przestaje istnieć rząd orzechowców (Juglandales).


Pozostałe informacje - patrz rodzina bukowatych (Fagaceae).
█ Poza rodziną bukowatych (Fagaceae) rząd bukowców obejmuje tylko jedną rodzinę bukanowatych (Nothofagaceae), której gatunki występują na półkuli południowej.