ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
OCZAROWCE
(HAMAMELIDALES)
Zawiera:
ok. 110 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodziny:
OCZAROWATE (HAMAMELIDACEAE)
PLATANOWATE (PLATANACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Skrzydłorzech wirginijski - kwiaty
Kwiaty oczaru wirginijskiego.

  Systematyka 

Niewielki rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 3 rodziny, w tym około 30 rodzajów i 110 gatunków.
█ W systemie APG rząd oczarowców nie występuje. Rodzina oczarowych (Hamamelidaceae) jest tam umieszczona w rzędzie skalniowców (Saxifragales), natomiast rodzina platanowatych (Platanaceae) - w rzędzie srebrnikowców (Proteales).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd oczarowców obejmuje wyłącznie rośliny drzewiaste. Są to krzewy, rzadziej niewielkie drzewa liściaste należące do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae), jak np. oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) oraz duże drzewa z rodzajów ambrowiec (Liquidambar - 3-4 gat.; należącego także do oczarowatych) i platan (Platanus - 11 gat.; należącego do rodziny platanowatych - Platanaceae). Rośliny te występują głównie w Ameryce Północnej i Środkowej oraz na obszarze śródziemnomorskim; niektóre gatunki są często sztucznie uprawiane w innych częściach świata. Pozostałe informacje - patrz rodzina platanowatych.