ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / LESZCZYNOWCE / LESZCZYNOWATE - BRZOZOWATE - (STYLOCERATACEAE) - (TICODENDRACEAE)
Licznik odwiedzin:
RODZINA
LESZCZYNOWATE
(CORYLACEAE)
Zawiera:
60-80 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Leszczyna (Corylus)
Chmielograb (Ostrya)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Wesprzyj istnienie tej strony!
Od lat prowadzę strony o drzewach hobbystycznie, bez reklam i z własnych środków.
Wzrost kosztów hostingu w ostatnim czasie zmusił mnie niestety do zwrócenia się o wsparcie.
Jeśli chcesz, aby te strony nadal istniały, dołóż swoją cegiełkę!
Kliknij tutaj, aby wesprzeć zbiórkę
Dziękuję!
  Systematyka 

Jedna z dwóch najważniejszych (obok brzozowatych) rodzin rzędu leszczynowców (Corylales). Obejmuje 3 rodzaje, w tym 60-80 gatunków.
█ W systemie APG II gatunki rodziny leszczynowatych zostają włączone do rodziny brzozowatych (Betulaceae), która zostaje przeniesiona do rzędu bukowców (Fagales); rodzina leszczynowatych jak i cały rząd leszczynowców przestają istnieć.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina leszczynowatych obejmuje w większości duże krzewy, rzadziej małe i średnie drzewa liściaste zrzucające liście na zimę. Należy tu wiele bardzo ważnych i pożytecznych krzewów leśnych, wykorzystywanych także jako rośliny sadownicze i ozdobne. Największe znaczenie użytkowe posiadają z pewnością gatunki leszczyny (Corylus). Ich owoce - tzw. "orzehy laskowe" są produkowane na salę przemysłową nie tylko w celu bezpośredniego spożycia, ale także jako surowiec do produkcji olejów, ciast, lodów itp. Leszczynowate występują w strefach umiarkowanej i subtropikalnej Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej. W Polsce najbardziej znanym ich przedstawicielem jest oczywiście leszczyna pospolita (Corylus avellana) - jedyny rodzimy gatunek leszczyny występujący w Polsce (poza leszczyną pospolitą naturalnie występuje w Polsce, i to rzadko, tylko jeden gatunek leszczynowatych: chmielograb europejski - Ostrya carpinifolia).


Najbardziej znanym w Polsce
przedstawicielem leszczynowatych
jest występująca tu naturalnie
leszczyna pospolita.
Leszczyna pospolita

Ustawione skrętoległe liście leszczynowatych są pojedyncze, a ich blaszka jest zazwyczaj ząbkowana i ma eliptyczny, jajowaty lub okrągławy kształt. Liście opadają na zimę. Leszczynowate to rośliny jednopienne o kwiatach rozdzielnopłciowych i wiatropylnych. Ich kwiaty są drobne i niepozorne - męskie bez okwiatu, zebrane w długie, zwisające kotki, żeńskie z bardzo zredukowanym, nieregularnie klapowanym okwiatem, osadzone po 2 w kącie podsadki. Osobliwie wyglądają kwiatostany żeńskie leszczyn - są one małe i ukryte w pąkach tak, że na zewnątrz wystają tylko różowe znamiona ich słupków. Kotki męskie leszczyn pojawiają się latem, zimują na drzewie i zakwitają wczesną wiosną (u leszczyny pospolitej na przełomie zimy i wiosny) następnego roku. Owocem jest jedno-, rzadziej dwunasienny orzech. Stosunkowo duże orzechy leszczyn posiadają zdrewniałą skorupę i są umieszczone w strzępiastej osłonie.

Leszczyna pospolita - liście Leszczyna pospolita - kwiaty męskie Leszczyna pospolita - owoce
Liście leszczynowatych są pojedyncze, a ich blaszka jest zwykle ostro ząbkowana. Kwiaty męskie są zebrane w kotkowate,
zwisające kwiatostany. Owoce mają postać orzechów. Najbardziej znane są owoce leszczyn, czyli tzw. "orzechy laskowe".
Na zdjęciach powyżej liście, kotki męskie i owoce (orzechy laskowe) leszczyny pospolitej.