ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / BUKSZPANOWCE / BUKSZPANOWATE - (DIDYMELACEAE) - (HAPTANTHACEAE)
Licznik odwiedzin:
RODZINA
BUKSZPANOWATE
(BUXACEAE)
ang. BOX FAMILY
Zawiera:
80-120 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodzaje:
Bukszpan (Buxus)
...

Cechy charakterystyczne:
Zimozielone liście, zwykle dość twarde i skórzaste.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Najważniejsza rodzina rzędu bukszpanowców (Buxales). Obejmuje 4-5 rodzajów, w tym 80-120 gatunków.
█ W systemie APG II rodzina bukszpanowatych (Buxaceae) jest umieszczona bezpośrednio w kladzie dwuliściennych właściwych (eudicots).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Bukszpan wieczniezielony
Bukszpan wieczniezielony.

Rodzina bukszpanowatych obejmuje głównie krzewy i małe drzewa liściaste, poza tym niewielką ilość roślin zielnych. Wszystkie drzewiaste gatunki są zimozielone. Występowanie roślin należących do rodziny bukszpanowatych jest określane jako cosmopolitan distribution, co oznacza, że można je spotkać praktycznie w każdym większym regionie świata. Znajdują one zastosowanie głównie jako rośliny ozdobne oraz dostarczające twardego i bardzo cennego drewna. Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce (choć nie występującym tu naturalnie) gatunkiem z rodziny bukszpanowatych jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Ten niewielki, zimozielony krzew jest jedną z najpopularniejszych roślin dekoracyjnych w parkach i ogrodach całego świata. Ze względu na bardzo gęste, ciemnozielone liście oraz to, że wyjątkowo dobrze znosi przycinanie, stosuje się go powszechnie do budowy zimozielonych żywopłotów, a także do tworzenia najróżniejszych form geometrycznych, rzeźb itp.

Zimozielone liście bukszpanowatych są pojedyncze, zwykle stosunkowo twarde i skórzaste, osadzone naprzeciwlegle lub skrętolegle. Z niewieloma wyjątkami są to rośliny dwupienne o kwiatach rozdzielnopłciowych i wiatropylnych. Kwiaty ich są drobne i niepozorne, bezpłatkowe, najczęściej zebrane w groniaste lub główkowate kwiatostany, rzadziej i tylko żeńskie bywają pojedyncze. Owoce mają postać 1-2 nasiennych torebek lub pestkowców.