█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Rodzaj dwupiennych drzew liściastych o sezonowych, bardzo dużych, podwójnie pierzastozłożonych liściach, grubych pędach wypełnionych szerokim rdzeniem i owocach w postaci dużych, szerokich strąków z nasionami.

  Systematyka 

Rodzaj kłęk obejmuje 5 gatunków, z których żaden nie występuje w Europie w stanie naturalnym. Praktycznie jedynym, choć i tak bardzo rzadko uprawianym w Polsce gatunkiem jest kłęk kanadyjski (G. dioica), zwany też kłękiem amerykańskim.

  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Kłęk kanadyjski Znana szkółka drzew Konieczko na swojej stronie internetowej (https://www.drzewa.com.pl/klek-kanadyjski.html) tak pisze o kłęku: "jest drzewem ogromnym, tajemniczym i majestatycznym". Nic dodać, nic ująć. Rzeczywiście, to pochdzące z Ameryki Północnej okazałe drzewo liściaste ma bardzo oryginalny, w sezonie egzotyczny, poza nim - nieco "surrealistyczny" wygląd. Uwagę zwracają głównie wielkie, podwójnie pierzaste liście kłęka. Ich długość może dochodzić do 1m, a szerokość do 70cm, przez co wyglądają jak ulistnione gałązki. Nie mniej ciekawie robi się wczesną jesienią, kiedy to te cytrynowożółte już wówczas "gałązki" opadają i odsłaniają unikalny pokrój drzewa z rzadko ugałęzioną koroną zbudowaną z nielicznych grubych, widlastych konarów i gałęzi przy całkowitym braku cienkich gałązek. To, w połączeniu z szaroczarną, jakgdyby osmaloną korą sprawia, że drzewo może niektórym wydawać się martwe z powodu podpalenia (czasami nawet zdarzało się, że z tego powodu zdrowe kłęki były omyłkowo wycinane przez służyby miejskie!). Trzeba tu dodać, że kłęk w nietypowy sposób buduje swoją koronę: drzewo początkowo szybko rośnie w górę i prawie się nie rozgałęzia, dopiero po kilku latach zaczyna konstruować koronę, która na starość stanie się rozłożysta, nisko osadzona i kopulasta.
Więcej informacji...

  Występowanie

Zasięg. 1 gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, 4 pozostałe - z Chin.


Ilość ogólnie dostępnych informacji na temat innych gatunków kłęka (poza kanadyjskim) jest wyjątkowo skromna. Dlatego też wyjątkowo zrezygnowaliśmy z prezentowania w tym miejscu cech całego rodzaju; zamiast tego odsyłamy do szczegółowego opisu jego najpopularniejszego w Europie gatunku: kłęka kanadyjskiego.