ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / MAGNOLIOWE / MAGNOLIOWCE / MAGNOLIOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
MAGNOLIOWATE
(MAGNOLIACEAE)
Zawiera:
ok. 225 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Ciekawostki:
♦ Do rodziny magnoliowatych należą najbardziej prymitywne okrytozalążkowe rośliny kwiatowe.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Najważniejsza rodzina rzędu magnoliowców (Magnoliales). Obejmuje 7-10 rodzajów, w tym około 225 gatunków.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Głównymi i najbardziej znanymi
przedstawicielami rodziny
magnoliowatych są magnolie ().
Największymi natomiast drzewami
rodziny są tulipanowce ().




Magnolia pośrednia
Tulipanowiec amerykański

Do rodziny magnoliowatych należą jedne z najstarszych i najprymitywniejszych roślin okrytozalążkowych, nazywane pierwotnymi okrytozalążkowymi. Rośliny tego typu pojawiły się na Ziemi w okresie kredy (140-66 mln lat p.n.e.).

Są to w większości krzewy, pnącza oraz niewielkie drzewa liściaste (rzadziej większe drzewa) o liściach zimozielonych lub opadających na zimę. W stanie naturalnym występują one w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, głównie w południowej i wschodniej Azji oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Ze względu na swoje walory dekoracyjne są też chętnie sadzone w innych częściach świata. Do najbardziej znanych i równocześnie jedynych uprawianych w Polsce (jako rośliny ozdobne) drzewiastych przedstawicieli rodziny magnoliowatych należą gatunki magnolii (Magnolia) i tulipanowca (Liriodendron).
█ Okazuje się, że magnolie i tulipanowce występowały na terenie Polski w trzeciorzędzie, przed zlodowaceniem. W okolicach Krościenka znaleziono szczątki tych roślin z okresu plioceńskiego (5.3-2.5mln lat temu).

Liście magnoliowatych są niepodzielone, zwykle duże i skórzaste, całobrzegie lub klapowane, zaopatrzone duże przylistki, skrętoległe. U większości gatunków są one zimotrwałe, choć występują liczne wyjątki (np. tulipanowce, magnolia Soulange'a). Obupłciowe i najczęściej owadopylne (zapylane m.in. przez chrząszcze) kwiaty magnoliowatych są duże i okazałe, osadzone przeważnie pojedynczo na wierzchołkach pędów. Są one uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych - cechuje je u większości gatunków identyczność działek kielicha (zwykle w liczbie 3) i płatków korony (6 lub więcej), które wspólnie są określane mianem listków okwiatu oraz spiralne ustawienie wszystkich części kwiatu. Kwiaty posiadają bardzo dużo słupków, pręcików i listków okwiatu. Elementy te są ułożone spiralnie na mocno wydłużonym dnie kwiatowym. Owoce zbiorowe złożone z mieszków lub oskrzydlonych orzeszków (rzadziej jagody). Nasiona zawierają zarodek z dwoma liścieniami oraz dużą ilość bielma.

Magnolia wielkokwiatowa - liście Tulipanowiec amerykański - liść
Niepodzielone liście magnoliowatych są przeważnie (bardzo)duże, całobrzegie, grube i skórzaste
(na zdjęciach liście magnolii wielkokwiatowej i tulipanowca amerykańskiego).

Magnolia pośrednia - kwiat Tulipanowiec amerykański - kwiat
Magnoliowate wyróżniają się głównie kwiatami. Są one duże i atrakcyjne, a jednocześnie
pod względem budowy należą do najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych
(na zdjęciach kwiaty magnolii pośredniej i tulipanowca amerykańskiego).