ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków o właściwościach leczniczych
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków wybitnie światłolubnych (światłżądnych) Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków umiarkowanie higrogrolubnych Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków umiarkowanie mrozoodpornych
RODZAJ
Miłorząb
(Ginkgo)
Zawiera:
tylko 1 gatunek
w tym rodzimych w Polsce:
0
Ciekawostki:
♦ Jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju - niezwykle unikatowy, reliktowy i endemiczny miłorząb dwuklapowy - to zarazem jedyne dziś na świecie liściaste drzewo nagozalążkowe!
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Rodzaj zawierający tylko jeden żyjący obecnie gatunek: miłorząb dwuklapowy - gatunek reliktowy, określany mianem żywej skamieliny. Rośliny tego typu pojawiły się na Ziemi przed około 270 milionami lat(!), a swój największy rozwój przeżywały, występując licznie na obu półkulach, przed około 100 milionami lat. Pod koniec paleocenu, tj. około 55 milionów lat temu ich liczba została nagle zredukowana do jednego gatunku - Ginkgo adiantoides, bardzo podobnego do jedynego żyjącego dziś miłorzębu dwuklapowego (G. biloba).

  Systematyka 

Rodzaj miłorząb obejmuje tylko jeden żyjący obecnie gatunek: miłorząb dwuklapowy (G. biloba).

  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Miłorząb dwuklapowy Gdyby zorganizowano konkurs na najbardziej niezwykłe drzewo świata, to z całą pewnością miłorząb dwuklapowy byłby w nim głównym faworytem. Rzeczywiście, jest to drzewo absolutnie unikalne i to pod każdym niemal względem. Zacznijmy od tego, że stanowi ono gatunek reliktowy, tj. żywą skamielinę. Wszystkie rośliny podobne do miłorzębu dwuklapowego wymarły ponad 50 milionów lat temu! Dzięki swojemu nieprawdopodobnemu wiekowi miłorząb posiada wiele pierwotnych i zupełnie unikalnych cech. Najbardziej zaskakującą z nich wydaje się fakt, iż jest on jedynym1 żyjącym obecnie liściastym drzewem nagozalążkowym. To niesamowite, że wśród ponad 600 gatunków drzew nagozalążkowych i bez mała czterystukrotnie większej liczbie roślin okrytozalążkowych zdarzyło się akurat tak, że wszystkie drzewa nagozalążkowe są iglaste, zaś wszystkie okrytozalążkowe - liściaste. Dziwna to reguła, bo tak na dobrą sprawę co kształt liści ma wspólnego z budową zalążni? Nie mniej okazuje się, że tej dziwnej regule podporządkowane są setki tysięcy żyjących obecnie roślin i jest od niej tylko jeden jedyny wyjątek! Tym wyjątkiem jest właśnie miłorząb dwuklapowy. Także sama blaszka liścia miłorzębu jest bardzo nietypowa - kształtem przypomina ona rozpostarty wachlarz, a jej równoległe, widlaste unerwienie stanowi prawddziwy unikat wśród drzew liściastych. Jako roślina nagonasienna, miłorząb nie tworzy owoców. Ich odpowienikami nie są jednak w tym przypadku szyszki - to byłoby przecież rozwiązanie zbyt standardowe jak na miłorzęba - zamiast nich drzewo tworzy mięsiste, pomarańczowożółte kontenery nasion, przypominające nieco śliwki ałyczy. Kolejna ciekawa cecha miłorzębu jest związana z jego zasięgiem. Otóż drzewo to jest gatunkiem endemicznym, czyli występującym naturalnie tylko na izolowanym, bardzo ograniczonym obszarze i nigdzie poza nim. W przypadku miłorzębu obszar ten leży w południowo-wschodniej części Chin i obejmuje zaledwie 1018 ha. Rosnące tam drzewa są bardzo sędziwe. Wg Wikipedii 167 z nich liczy ponad 1000 lat, a wiek kilku zbliża się do 3400 lat! Ta ostatnia liczba jest wynikiem tyleż szokującym co wyjątkowym, nie mniej szacuje się, że normalnie miłorząb dożywa 2000 lat. To z kolei oznacza, że jest on jedną z najbardziej długowiecznych roślin świata.
Więcej informacji...

Cechy rodzaju zawierającego tylko jeden gatunek są oczywiście tożsame z cechami tego gatunku. Zamiast zatem wyliczać je tutaj, zapraszamy na stronę ze szczegółowym opisem miłorzębu dwuklapowego.