Czym różnią się drzewa od krzewów? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Intuicyjnie wiemy zazwyczaj czy jeszcze mamy do czynienia z krzewem czy już z drzewem. Ale tylko zazwyczaj. Bo pomiędzy drzewami i krzewami istnieje dość płynna granica i wiele form przejściowych. Należy więc nieco skonkretyzować odczucia i pokusić się o przybliżoną choćby definicję. Oto i ona.
najczęściej pojedynczego pnia, podczas gdy u krzewów występuje zawsze duża ilość oddzielnych, cienkich pni, wyrastających stale z szyi korzeniowej lub ze wspólnego systemu korzeniowego. Dodatkowo, silny wzrost pędów bocznych krzewów powoduje, że zaciera się różnica pomiędzy pędem głównym a pędami bocznymi (brak wyraźnego przewodnika). Obrazowo można więc powiedzieć, że krzew jest jak gdyby koroną drzewa wyrastającą wprost z podłoża. |
Gruby pień drzewa jest zwykle pojedynczy, a jeśli nawet bywa wielokrotny, to ilość pni składowych rzadko przekracza kilka sztuk. Istotne jest, że w przypadku drzew jeżeli blisko siebie rośnie kilka oddzielnych pni, to mają one przeważnie swoje własne, niezależne (lub prawie niezależne) systemy korzeniowe, a więc de facto są oddzielnymi roślinami. U krzewów jest inaczej - tu ze wspólnego systemu korzeniowego wyrasta duża ilość blisko siebie rosnących, jednak zupełnie oddzielnych pni, tworzących jedną roślinę.
Warto podkreślić, że osiągana wysokość jest tylko pomocniczym kryterium odróżniania drzew i krzewów. Czasami wprawdzie przyjmuje się w uproszczeniu, że graniczną wysokością krzewu jest 5m, jednak reguła ta posiada liczne wyjątki. Przykładowo dwa małe drzewka: klon palmowy i sumak octowiec rzadko przekraczają 5m i są zazwyczaj znacznie niższe od dobrze wyrośniętych krzewów leszczyny pospolitej. Na koniec zauważmy, że z powodu występowania wielu form pośrednich pomiędzy drzewami a krzewami, ich rozróżnienie bywa czasami bardzo trudne (nawet stosując łącznie oba w/w kryteria). Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że istnieją gatunki roślin drzewiastych, które w zależności od warunków bytowania mogą samoistnie wyrastać zarówno w formie krzewu, jak i małego drzewka (np. bez czarny). Więcej nawet - stwierdzono, że w przypadku niektórych roślin, ten sam osobnik mający początkowo postać drzewa, po pewnym czasie może przyjąć formę krzewiastą!