26-03-2013. Sukces! Przed chwil± otrzyma³em maila od Mariusza Waszkiewicza ze skanami decyzji SKO w sprawie topoli. Kolegium po dopuszczeniu TNROP do postêpowania przychyla siê do wniosku towarzystwa o ponowne oglêdziny drzewa w okresie wiosennym i zwraca sprawê do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji (WK¦). Co wiêcej, SKO nie pozostawi³o przys³owiowej suchej nitki na decyzji WK¦ stwierdzaj±c m.in., ¿e zebrany materia³ dowodowy jest bardzo szczup³y, powierzchowny i nie pozwala wyrobiæ obiektywnego stanowiska w sprawie. Kolegium podkre¶la, ¿e organ I instancji mia³ prawo uznaæ to, co uzna³, ale uznaniowo¶ci tej nie mo¿na ¿adn± miar± myliæ z dowolno¶ci± w orzekaniu. Dalej SKO stwierdza, ¿e ani z wniosku wszczynaj±cego postêpowanie (ZIKiT), ani z protoko³u oglêdzin ani wreszcie z uzasadnienia decyzji (WK¦) nie wynika czy przedmiotowe drzewo posiada zdrowy system korzeniowy, pieñ i koronê. W aktach sprawy brak te¿ potwierdzenia rokowania co do ¿ywotno¶ci drzewa, opisu jego uszkodzeñ i ilustracji fotografiami. Enigmatyczne stwierdzenie zarz±dcy nieruchomo¶ci (ZIKiT) "drzewo zamieraj±ce" stoi w sprzeczno¶ci z uzasadnieniem decycji (WK¦), ¿e drzewo posiada zdrowy wierzcho³ek, a tak¿e ze stwierdzeniem odwo³uj±cych siê (TNROP, Piotr Gach), ¿e drzewo ma du¿e szanse na prze¿ycie.
Nie muszê pisaæ, jak bardzo cieszê siê z decyzji SKO. Oczywi¶cie nie oznacza ona jeszcze ostatecznego uratowania drzewa, ale przynajmniej daje gwarancjê rzetelnego zbadania jego stanu zdrowotnego przed podjêciem decyzji. Teraz scenariusze s± dwa. Po wiosennych oglêdzinach urzêdnicy WK¦ albo ponownie przychyl± siê do wniosku ZIKiT o wycinkê, albo odrzuc± ten wniosek i zalec± pielêgnacjê drzewa. Tak czy inaczej, moja topola zyska³a co najmniej pó³ roku ¿ycia i co najmniej jeszcze raz siê zazieleni:). W tym miejscu s³owa podziêkowania nale¿± siê wszystkim wymienionym wy¿ej osobom, które pomaga³y mi czy te¿ na rozmaite sposoby wspiera³y w prowadzeniu sprawy. Szczególne podziêkowania chcia³em z³o¿yæ prezesowi Towarzystwa Na Rzecz Ochrony Przyrody, panu Mariuszowi Waszkiewiczowi. To bezpo¶rednio dziêki jego zaanga¿owaniu i udzia³owi jako strona w postêpowaniu drzewo zosta³o uratowane. Dobrze wiedzieæ, ¿e istniej± organizacje, na które mo¿na liczyæ w trudnych sprawach zwi±zanych z ratowaniem drzew (i to nawet tych pojedynczych). Jedn± z takich konkretnie dzia³aj±cych organizacji jest w³a¶nie TNROP, o czym mia³em przyjemno¶æ przekonaæ siê osobi¶cie w tak wa¿nej dla mnie sprawie. Panie Mariuszu, jeszcze raz wielkie dziêki!
19-05-2013. Jak ju¿ pisa³em, ca³y czas mia³em nadziejê, ¿e "moja topola" jeszcze choæ raz siê zazieleni. I oto sta³o siê :). Okazuje siê, ¿e drzewo ci±gle ro¶nie - w tej chwili obwód jego pnia wynosi 190cm, wysoko¶æ natomiast jest równa 25.8m.
Ekspertyza przed³o¿ona przez wnioskodawcê wycinki g³osi, ¿e korona drzewa zawiera a¿ 40% posuszu. Czy rzeczywi¶cie? |
Patrz±c na drzewo od do³u z pó³nocnej strony, widaæ (jedyn±) uschniêt± grupê konarów. Najwa¿niejsze jest jednak to, ¿e wierzcho³ek drzewa jest zupe³nie zdrowy. |