ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30

Krzew z dwoma rodzajami kwiatów

Licznik odwiedzin:

Zagadka została rozwiązana :) - chodziło o hortensję bukietową (Hydrangea paniculata). Bardzo podobna jest także hortensja japońska (Viburnum plicatum), zwłaszcza jej odmiana 'Watanabe', jednak w jej przypadku kwiatostany są nieco bardziej płaskie. W związku z tym chciałbym serdecznie podziękować Paniom Elżbiecie Kucznierz oraz Kamili Szlązkiewicz, które dokonały oznaczenia. Poniżej pozwalam sobie zacytować odpowiedź Pani Kamili:

Krzew na zdjęciach to hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata, najprawdopodobniej sam gatunek, możliwe są jednak odmiany 'Unique' lub 'Tardiva'. Kwity są dziwne pnieważ są to kwiaty płodne ( małe niepozorne) i bezpłodne (duże, białe).

Poniżej treść zagadki:

Witam. Chciałem prosić o pomoc w oznaczeniu gatunku krzewu posiadającego niezwykłe kwiatostany. Ich niezwykłość polega na tym, że są złożone z dwóch bardzo różnych rodzajów kwiatów - małych, o stosunkowo wąskich płatkach korony oraz dużych, o płatkach szerokoeliptycznych. Kształt i łukowate unerwienie liści, jak rónież ich naprzeciwległe ustawienie wskazują na to, że może to być jakiś gatunek derenia, jednak korona kwiatów jest 5-, a nie 4-krotna.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc; mój adres mailowy to mailto:nk4pgpl@gmail.com.
Pozdrawiam, Piotrek

P.S. Przy okazji zapraszam na stronę główną mojego serwisu poświęconego drzewom.

Hortensja bukietowa Hortensja bukietowa - kwiaty
Hortensja bukietowa - liście