Ostatnia
modyfikacja:
2016-11-16

 5.1.5. Nowa moja topola.

Licznik odwiedzin:

4 maja 2014. Posadzone w ramach nasadzenia zastępczego pod koniec ubiegłego roku drzewko dobrze przetrwało łagodną zimę i w tej chwili zaczyna się bujnie rozwijać. Zarówno układ gałęzi jak i młode liście wskazują, że jest to topola włoska. Zresztą na inną topolę (może poza berlińską) nie byłoby tutaj wystarczającej ilości miejsca. Tak więc wygląda na to, że mamy następczynię wspaniałego drzewa wyciętego pół roku temu. W tej chwili nowa topola mierzy 3.17m wysokości, posiada dobrze wykształcony, stosunkowo gruby pień oraz koronę uwieńczoną zdrowym, pięknym wierzchołkiem. Miejmy nadzieję, że za kilkanaście lat juniorka osiągnie 20m wysokości i rozpocznie, podobnie jak jej wielka poprzedniczka, długi okres dominacji w lokalnym krajobrazie.

Moja topola Moja topola
4 maja. Ponad 3-metrowa nowa topola zdążyła już w tym roku przyrosnąć kilkanaście cm.
Zarówno młode liście, jak i układ gałęzi wskazuje, że jest to topola włoska.

Moja topola
Z każdym rokiem drzewko będzie coraz bardziej wyraźnie widoczne z okna. Musi jednak upłynąć jeszcze co najmniej 20 lat,
aby osiągnęło ono rozmiary zbliżone do swojej poprzedniczki.

20 maja 2014. Właśnie zauważyłem, że pień drzewka został złamamy w połowie wysokości. Degenerat, który to zrobił zapewne nigdy nie zrozumie bezsensowności swojego czynu (musiałby mieć mózg), wydaje mi się jednak, że został już przez życie odpowiednio ukarany (brakiem tegoż organu).


4 sierpień 2016. Przez dwa lata topola zdołała odbudować pokrój i ma się całkiem dobrze. Niesamowicie szybko też rośnie - w tej chwili jej wysokość oceniam ("na oko") na ok. 6m.

Nowa moja topola

15 listopad 2016. Zmierzyłem dokładnie wysokość taśmą. Otrzymany wynik to 5.6m. Przez dwa lata topola zanotowała więc ponad 4m przyrost!


 Pomiary

Podobnie jak w przypadku poprzedniczki, przynajmniej raz w roku będę się starał zmierzyć wysokość i obwód pnia nowej topoli. Wyniki będą publikowane w tym miejscu.

Rok Wysokość
(m)
Obwód pnia
(cm)
Uwagi
20133 taśma
20141.5 taśma
20165.6 taśma