ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE - ARAUKARIOWCE - CISOWCE - CYPRYSOWCE - SOŚNICOWCE - ZASTRZALINOWCE - ...
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków (bardzo) mrozoodpornych
RZĄD
SOSNOWCE
(PINALES, CONIFERALES)
inne nazwy: szpilkowce
Zawiera:
220-250 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
7
Rodziny:
SOSNOWATE (PINACEAE)
...

Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina sosnowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Najważniejszy i najliczniejszy rząd należący do klasy iglastych (Pinopsida, Coniferopsida). Obejmuje 5 rodzin, w tym cztery zawierające wyłącznie rośliny kopalne. Liczba "żyjących" rodzajów rzędu iglastych wynosi 11, a liczba jego gatunków jest szacowana na 220-250.
█ Według najnowszych systemów klasyfikacji roślin, takich jak APG II, sosnowce są rzędem zawierającym wszystkie żyjące dziś drzewa i krzewy iglaste. Zgodnie z tymi systemami, jest to jedyny rząd wydzielony z klasy iglastych (zostały do niego przeniesione gatunki ze wszystkich pozostałych rzędów, m.in. cisowców i cyprysowców).

Pozostałe informacje - patrz rodzina sosnowatych (Pinaceae).
█ Poza rodziną sosnowatych, rząd sosnowców obejmuje w systemie Reveala wyłącznie gatunki kopalne.