ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE - ARAUKARIOWCE - CISOWCE - CYPRYSOWCE - SOŚNICOWCE - ZASTRZALINOWCE - ...
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków trujących Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków pod ochroną
RZĄD
CISOWCE
(TAXALES)
Zawiera:
ok. 30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina cisowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Wesprzyj istnienie tej strony!
Od lat prowadzę strony o drzewach hobbystycznie, bez reklam i z własnych środków.
Wzrost kosztów hostingu w ostatnim czasie zmusił mnie niestety do zwrócenia się o wsparcie.
Jeśli chcesz, aby te strony nadal istniały, dołóż swoją cegiełkę!
Kliknij tutaj, aby wesprzeć zbiórkę
Dziękuję!
  Systematyka 

Jeden z trzech najważniejszych (obok sosnowców i cyprysowców) rzędów wchodzących w skład klasy iglastych (Pinopsida, Coniferopsida). Obejmuje tylko jedną rodzinę cisowatych (Taxaceae), złożoną w zależności od wybranego systemu z 6-12 rodzajów, w tym około 30 gatunków. Wyróżniają się one na tle innych iglastych pojedynczymi kwiatami żeńskimi z jednym tylko zalążkiem, przekształcającymi się w mięsiste nibyjagody.
█ Ze względu na specyficzną budowę organów płciowych (np. pojedyncze kwiaty żeńskie z jednym tylko zalążkiem, nibyjagody), w niektórych starszych podziałach systematycznych rząd cisowców był umieszczony w oddzielnej klasie cisowych, równorzędnej z klasą iglastych. Okazuje się jednak, że rośliny te są mocniej niż to się poprzednio wydawało spokrewnione z sosnowcami. Dlatego też najnowsze systemy, takie jak APG II, idą w odwrotnym kierunku nie tylko umieszczając gatunki z rzędu cisowców w klasie iglastych, ale nawet przesuwając rodzinę cisowatych do rzędu sosnowców i tym samym likwidując rząd cisowców (w systemach tych sosnowce są jedynym rzędem zawierającym żyjące dziś drzewa i krzewy iglaste). System Reveala (a więc i niniejsze opracowanie) przyjmuje podział pośredni, w którym rząd cisowców istnieje, jednak należy, obok sosnowców, do klasy iglastych.


Cechy rzędu zawierającego tylko jedną rodzinę są oczywiście tożsame z cechami tej rodziny. Zamiast zatem wyliczać je tutaj, zapraszamy do lektury opisu rodziny cisowatych.