Zagadka została wreszcie rozwiązana :) - chodziło o topole balsamiczne (Populus tacamahaca). Po długich i ciekawych poszukiwaniach, głównie w internecie, udało mi się wreszcie uzyskać pewność co do oznaczenia (choć nadal nie jest to oznaczenie w pełni kompletne, tj. ściśle określające konkretnego mieszańca). W związku z tym chciałbym serdecznie podziękować przede wszystkim Pani Magdalenie Narkiewicz, która jako pierwsza podała mi prawidłowy trop (a nawet zaoferowała pomoc w wykonaniu analizy chemicznej liści). Dziękuję także Użytkownikom forum ogrodniczego portalu Ogrodnik za wszystkie cenne informacje.
Poniżej treść zagadki (zdjęcia i opisy poszczególnych elementów drzewa przeniosłem na stronę z opisem topól balsamicznych).
Witam serdecznie szanownych Internautów,
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w oznaczeniu gatunku pewnego drzewa.
Nie jest to jakieś nietypowe, egzotyczne, czy wyjątkowo rzadkie drzewo; wręcz przeciwnie - z moich obserwacji wynika,
że należy ono do bardziej pospolitych drzew w nasadzeniach miejskich na terenie Polski południowej
(przynajmniej w okolicach Krakowa, Bielska Białej i Żywca).
Pomimo licznych prób (atlasy, klucze do oznaczania, internet) nie udało mi się jak dotąd dokonać identyfikacji.
Podejrzewam, że jest to jeden z gatunków topoli. Wskazywałyby na to duże, stożkowate, zółtobrązowe pąki, ciemnoczerwone, czarno owłosione i bardzo grube kotki pojawiające się w kwietniu (a więc jeszcze przed rozwinięciem się liści), duże rozmiary drzewa, ułożenie konarów, ogólny pokrój i bardzo szybki wzrost. Większość z wymienionych cech pasowałyby do topoli szarej, jednak taki wybór dyskwalifikują bardzo duże (15 - 25cm) liście, o kształcie blaszki nieco eliptycznym do sercowatego, ale na pewno nie mające klap, jakie występują u topoli szarej. Ponadto spody liści, choć wyraźnie jaśniejsze od wierzchu, są jednak nagie, a nie owłosione, jak w przypadku topoli szarej. Duże liście i wygląd pąków wskazują na jeden z gatunków topól balsamicznych. Jednak i tu nie udało mi się znaleźć opisu pasującego idealnie do rzeczywistości, ale być może źle szukałem...
Drzewo jest dość pospolite, zwłaszcza w nasadzeniach miejskich (np. w Krakowie) - przy drogach, w parkach i na osiedlach. Jest duże, mocno zbudowane (choć pod tym względem chyba nieznacznie ustępuje topoli czarnej i białej) i bardzo szybko rośnie.
To chyba tyle, co wstępnie mogę powiedzieć na temat drzewa; mam nadzieję, że wraz z załączonymi zdjęciami wystarczy to
do identyfikacji lub chociaż naprowadzi na jakiś trop.
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Piotrek