Galeria zdjęć

Powrót

Leszczyna turecka - pokrój
Leszczyna turecka - kora Leszczyna turecka - kora Leszczyna turecka - kora
Leszczyna turecka - pąki Leszczyna turecka - pąki
Leszczyna turecka - liście Leszczyna turecka - kwiatostany męskie Leszczyna turecka - kwiatostany żeńskie
Leszczyna turecka - młode owoce Leszczyna turecka - owoce Leszczyna turecka - owoce
Leszczyna turecka - drewno


  Wybrane okazy

Leszczyna turecka w Zabrzu w woj. śląskim. Drzewo rośnie przy Placu Traugutta. Mierzy ono 18.8m wysokości, a obwód jego pnia (minimalny poniżej 120cm, w którym to miejscu następuje rozwidlenie) wynosi 2.99m (Φ 0.95m) (PG, 2011, laser). Jest to prawdopodobnie najgrubsza (choć 2-pniowa) leszczyna turecka w Polsce.

Leszczyna turecka - kora Leszczyna turecka - kora

Aleja leszczyn tureckich przy drodze Mielenko - Gąski. Ta niezwykle piękna i unikalna, ok. 1-kilometrowa aleja leszczyn tureckich jest zlokalizowana przy wjeździe do wsi Mielenko od strony Gąsek (woj. zachodniopomorskie). Nie jest do końca jasne, na terenie jakiej miejscowości rosną omawiane leszczyny, ponieważ wszystkie one mieszczą się pomiędzy tablicami oznaczającymi koniec osady Niegoszcz i początek Mielenka. Prawdopodobnie jest to fragment wsi Chłopy. Liczba leszczyn w alei w sierpniu 2019 r. wynosiła 98. Poza nimi rośnie tu tylko jedno drzewo innego gatunku - mały, rachityczny jawor.

Najgrubsza z rosnących w alei leszczyn tureckich mierzy 2.50m obwodu pnia (Φ 0.8m) (PG, 2019) i jest prawdopodobnie najgrubszym 1-pniowym przedstawicielem gatunku w Polsce. Niewiele cieńsze jest drzewo otwierające aleję od strony Niegoszczy (po prawej stronie drogi) - w sierpniu 2019 r. miało ono obwód pnia równy 2.31m (PG, 2019), podczas gdy 5 lat wcześniej wynosił on 2.22m (PG, 2014); wynika stąd, że średni roczny przyrost obwodu wynosi niecałe 2cm. Wysokości wymienionych leszczyn wynoszą odpowiednio 10 i 11m. Jeśli już mowa o osiąganych w alei wysokościach, to tutaj przysłowiowego "szału nie ma", co jest związane z bardzo rozłożystym pokrojem większości drzew i ich krótkimi, nisko rozwidlonymi pniami (o czym niżej). Najwyższa zmierzona przez autora leszczyna, zresztą o wyjątkowym jak na omawianą aleję, klasycznym kształcie z symetryczną, stożkowatą koroną i pniem widocznym do samego wierzchołka, mierzy 14.5m wysokości (PG, 2019, laser).

Obok rekordowych rozmiarów, uwagę zwraca niezwykły, pełen uroku pokrój starych drzew rosnących w leszczynowej alei. Są one stosunkowo niskie (zwykle ok. 10-12m), mają za to grube pnie i bardzo rozłożyste korony (nawet 15-17m!). Ich dolne gałęzie od strony południowo-wschodniej zwieszają się niemal do samej ziemi. Potężne, nieregularnie powykrzywiane konary wyrastają z pnia w charakterystyczny, "kandelabrowaty" sposób, tworząc wręcz bajkowy klimat. Prawdopodobnie jest to efekt cięć formujących, ponieważ normalnie leszczyna turecka tworzy dość wąską, stożkowatą koronę z pniem widocznym do samego wierzchołka. Takie drzewa też tu występują, ale jest ich zdecydowanie mniej. Drzewa rosnące po południowo-wschodniej stronie drogi (w liczbie 54) są grubsze i zdecydowanie bardziej rozłożyste niż te od północnego zachodu (44 osobniki). Sama aleja ma długość ok. 1km. Droga jest tu wąska i nie ma żadnego pobocza; leszczyny rosną praktycznie przy samym asfalcie, co przy bardzo dużym ruchu w sezonie turystycznym stwarza spore trudności i niebezpieczeństwo podczas wykonywania pomiarów oraz zdjęć.

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w Mielenku
Początek alei leszczyn tureckich, jadąc w stronę Mielenka. Pierwsze drzewo po prawej stronie to druga najgrubsza leszczyna w alei.
Obwód dość mocno spłaszczonego pnia tego drzewa wynosi 2.31m, a jego wysokość jest równa 11m.

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w Mielenku
Najgrubsze drzewo w alei, będące prawdopodobnie najgrubszym 1-pniowym osobnikiem leszczyny tureckiej w Polsce,
mierzy w obwodzie pnia 2.50m (PG, 2019) i ma ok. 10m wysokości.

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w Mielenku
Korony drzew rosnących po stronie południowo-wschodniej
mają zwykle kopulasty kształt i są bardzo rozłożyste.
Ich dolne gałęzie często niemal pokładają się po ziemi.
Leszczyny tureckie w Mielenku

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w Mielenku
Unikalny pokrój starych drzew z grubymi, nieregularnie powyginanymi konarami kandelabrowato wyrastającymi z pnia stwarza urokliwy, wręcz bajkowy klimat.

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w MielenkuWyjątkowo w alei zdarzają się leszczyny tureckie
o klasycznym pokroju - z nierozwidlonym pniem widocznym
do samego wierzchołka i symetryczną, stożkowatą koroną.
Na zdjęciu po lewej stronie najwyższe drzewo w alei,
mierzące 14.5m wysokości i 1.86m obwodu pnia.

Leszczyny tureckie w Mielenku Leszczyny tureckie w Mielenku
Część leszczyn w alei niestety zamiera; 6 drzew jest w fatalnym stanie
(niektóre oznaczone do wycinki), a kolejne 7 zdradza objawy zamierania.
Wiele innych leszczyn dokonało już żywota, o czym świadczą występujące
tu i ówdzie przerwy w szpalerze.
Rosnące przy samej drodze drzewa zaliczyły już wiele
"bardzo bliskich spotkań" z samochodami, o czym swiadczą
widoczne na pniach, powoli zabliźniające się rany.

Leszczyny tureckie w Mielenku
Na koniec rzut oka na aleję z trochę większej odległości, od strony południowo-wschodniej.