ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
BOBOWCE
(FABALES)
inne nazwy: motylkowce, strączkowce
Zawiera:
ok. 18 tys. gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina bobowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Duży rząd klasy Rosopsida. Obejmuje tylko jedną, za to niezwykle liczną gatunkowo i zróżnicowaną pod względem form rodzinę bobowatych (Fabaceae), w tym, w zależności od wybranego podziału systematycznego, 40-650 rodzajów i do 18 tysięcy gatunków.
█ Niektóre systemy włączają do rzędu bobowców jeszcze dwie dodatkowe rodziny: mimozowatych (Mimosaceae) i brezylkowatych (Caesalpiniaceae).


Cechy rzędu zawierającego tylko jedną rodzinę są oczywiście tożsame z cechami tej rodziny. Zamiast zatem wyliczać je tutaj, zapraszamy do lektury opisu rodziny bobowatych.