ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / DERENIOWCE / DERENIOWATE - HORTENSJOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
DERENIOWATE
(CORNACEAE)
ang. DOGWOOD FAMILY
Zawiera:
ok. 110 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Dereń (Cornus)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Liście derenia białego
Liście głównych gatunków dereniowatych
mają łukowatą nerwację
(na zdj. u derenia białego).
  Systematyka 

Najważniejsza rodzina rzędu dereniowców (Cornales). Obejmuje kilka(naście) rodzajów, w tym mniej więcej 110 gatunków.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina dereniowatych obejmuje głównie krzewy i niewielkie drzewa liściaste, a w małej ilości także rośliny zielne. Występują one w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w strefie subtropikalnej półkuli południowej. Ze względu na atrakcyjne kwiatostany i owoce, dereniowate są często sadzone jako rośliny ozdobne w parkach i ogrodach. Najbardziej popularnymi w Polsce przedstawicielami rodziny są gatunki derenia (rośliny należące do jej drugiego "flagowego" rodzaju - Nyssa są u nas mało znane).

Pojedyncze liście dereniowatych opadają na zimę (większość gatunków) lub są zimozielone; u dereni posiadają one bardzo charakterystyczną, łukowatą nerwację i przeważnie są ustawione tak gęsto, że wydaje się, jak gdyby tworzyły okółki. Nieduże kwiaty posiadają podwójny, 4-krotny (rzadziej 5-krotny) okwiat i są zebrane w baldachowate kwiatostany. Owoce mają najczęściej postać dwu-, rzadziej jednopestkowych mięsistych pestkowców (bardzo lubianych przez ptaki).