ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / OLIWKOWCE /
OLIWKOWATE / Forsycja / pośrednia - zwisająca - europejska - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina umiarkowanie higrogrolubna Roślina umiarkowanie mrozoodporna
GATUNEK
Forsycja pośrednia
(Forsythia intermedia)
ang. Border forsythia
Podobne gatunki:
Forsycja zwisająca
Sztuczny
mieszaniec

(Niemcy)
Krzew liściasty
zrzucający liście
na zimę
Pokrój szeroki, wyprostowany
H: 2-3m
Φ: 2-3(5)cm
Długość życia:
50-60 lat
Tempo wzrostu:
duże
Biotop:
-brak-
Kwiaty:
obupłc., owadop.
(III)III/IV-V
Dekor.:
kwiaty!!!
Forsycja pośrednia
Cechy charakterystyczne:
♦ Niewielki krzew liściasty
o wyprostowanych gałęziach.
♦ Pędy z blaszkowato podzielonym
na puste komory rdzeniem.
♦ Pąki kwiatowe skupione w grupy, nadległe lub obokległe.
♦ Liście eliptyczne, ostro piłkowane
z wyjątkiem nasady blaszki,
gdzie są całobrzegie.
Dzwonkowate, 4-płatkowe, jaskrawożółte kwiaty tworzone bardzo licznie wczesną wiosną,
na długo przed rozwojem liści
.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Ten niewielki krzew liściasty o miotlasto wzniesionych ku górze gałęziach jest wręcz modelowym przykładem rośliny ozdobnej sadzonej w przydomowych ogródkach i w obejściach domów. Pojawienie się w marcu jego tworzonych w ogromnych ilościach, jaskrawożółtych kwiatów wyznacza umowny początek wiosny. Kwiaty zakwitają na długo (około miesiąc) przed rozwojem liści, dzięki czemu bezlistne, gęsto obsypane nimi gałęzie wyglądają przez pewien czas niezwykle efektownie, szczególnie na tle dość szarego jeszcze, wczesnowiosennego krajobrazu. I choć po przekwitnięciu krzew staje się mało atrakcyjny, ten krótki czas wystarcza, aby forsycja pośrednia stanowiła jedną z ulubionych i najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Jej dodatkowym walorem dekoracyjnym jest to, że na ściętych zimą i wstawionych do wody gałązkach po pewnym czasie z pąków rozwijają się kwiaty (jest to cecha wspólna dla wielu drzew i krzewów kwitnących wcześnie na wiosnę; posiada ją także m.in. dereń jadalny). Bukiety takie mogą stanowić piękną wiosenną dekorację.

  Systematyka 

Najczęściej uprawiany w Europie (i w Polsce) gatunek forsycji. Jest sztucznym mieszańcem powstałym ze skrzyżowania forsycji zwisającej (F. suspensa) i forsycji zielonej (F. viridissima) wyhodowanym w 1878 roku w ogrodzie botanicznym w Getyndze (Niemcy). Podobnie jak inne rośliny ozdobne, forsycja pośrednia posiada wiele odmian różniących się od siebie pokrojem, odcieniem kwiatów, kształtem liści itp. Jedną z interesujących odmian jest 'Maluch'. Krzewy tej odmiany nie przekraczają 1m wysokości, a ich pokrój jest naturalnie kulisty (bez konieczności przycinania). Odmiana 'Goldzauber' charakteryzuje się cemnożółtymi kwiatami; także ciemnożółte, jednak dużo większe (do 3.5cm długości) i czasem 5- lub 6-płatkowe kwiaty tworzy odmiana okazała 'Spectabilis'.

  Występowanie / Zastosowanie

Zasięg. Gatunek uprawiany w wielu regionach świata. Oba jego gatunki rodzicielskie pochodzą z Chin. Biotop. Brak naturalnych stanowisk (sztucznie wyhodowany mieszaniec). Preferencje. Roślina o stosunkowo dużych wymaganiach, preferująca gleby żyzne, świeże i wilgotne, raczej lekkie i piaszczyste niż ciężkie i gliniaste, ciepłolubna, dobrze sprawdzająca się w miastach (gdzie zawsze panuje nieco łagodniejszy i cieplejszy klimat). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych choć w przeciwieństwie do innych forsycji znosi też większe zacienienie, jest wrażliwa na suszę (płytkie ukorzenienie), ale stosunkowo odporna na mróz, w miejscach osłoniętych od wiatru szybciej zaczyna kwitnąć. Długość życia i tempo wzrostu. Krzew krótkowieczny, szybko rosnący. Osiąga wiek 50-60 lat.
Zastosowanie. Forsycje to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Są one często sadzone w przydomowych ogródkach, ogrodach i parkach, a także stosowane jako elementy zieleni miejskiej. Nadają się zarówno do sadzenia w większych grupach (szpalery i żywopłoty), jak i pojedynczo. Oczywiście najbardziej efektownie krzewy forsycji prezentują się w trakcie kwitnienia, czyli wczesną wiosną. Jednak i później, po przekwitnięciu kwiatów, ciemna zieleń liści forsycji stanowi znakomite tło dla innych roślin ozdobnych.

Forsycja pośrednia - pokrój Kora forsycji pośredniej
jest pokryta brodawkowatymi
przetchlinkami.

Forsycja pośrednia - kora

  Pokrój / Korzenie / Kora

Niewielki krzew liściasty o wyprostowanych gałęziach.
Rozmiary. Wysokość 2-3m. Średnica pnia 0.02-0.03(0.05)m.
Szczegóły pokroju. Pień cienki i prosty, wielokrotny. Korona rozłożysta (często tworzy kępy kilkumetrowej średnicy), miotlasto otwarta, z długimi i prostymi, stromo wzniesionymi ku górze gałęziami, bez przycinania przyjmuje nieregularny kształt. System korzeniowy płytki, wrażliwy na przesuszanie.


Forsycja pośrednia jest niewielkim krzewem
liściastym o długich, wyprostowanych gałęziach.

Kora brązowożółtawa do brązowej, gładka i błyszcząca z wyjątkiem chropowatości wynikającej z gęstego pokrycia dużymi i bardzo wyraźnymi, brodawkowatymi przetchlinkami.

  Pędy i pąki

Młode pędy obłe lub czterokanciaste, po stronie nasłonecznionej błyszcząco oliwkowożółte do jasnobrązowych, po zacienionej zielone, nagie, z licznymi brodawkowatymi przetchlinkami, posiadają nieciągły, podzielony blaszkowatymi przegrodami rdzeń. Pokładające się na ziemi pędy mogą się zakorzeniać. Pąki szpiczasto-jajowate, liściowe naprzeciwległe i odstające od pędu, kwiatowe skupione po kilka obok siebie (nadległe lub obokległe). Łuski pąkowe liczne, jasnobrązowe.
█ Pąki forsycji tworzą się latem i zimują uśpione. Gałązka ścięta w lutym i wsadzona do wody, po 2-3 tygodniach zakwita. Zabieg ten nazywa się potocznie "popędzaniem" kwiatów. Im bliżej do wiosny, tym czas oczekiwania na zakwitnięcie jest krótszy.


Rdzeń pędów forsycji pośredniej jest nieciągły,
podzielony blaszkowatymi przegrodami.
→→
Liczne, szpiczasto-jajowate pąki kwiatowe
są skupione w nad- lub obokległe pęczki.

  Liście

Blaszkowate, pojedyncze. Blaszka o zmiennej formie, najczęściej wąskoeliptyczna z zaostrzonym wierzchołkiem, jednak na silnych pędach (np. odroślowych) może być trójklapowa (czasem nawet trójlistkowa), posiada ostro piłkowany brzeg z wyjątkiem odcinka w pobliżu nasady, gdzie jest całobrzega, jej długość wynosi 8-12cm, a kolor jest ciemnozielony. Ustawienie: naprzeciwległe (dokładniej nakrzyżległe) na krótkich ogonkach. Okres występowania: IV-X. Liście rozwijają się w drugiej połowie kwietnia, długo po zakwitnięciu kwiatów, ale jeszcze przed ich przekwitnięciem. Około połowy paździenika przebarwiają się (początkowo nierównomiernie) na purpurowo po czym opadają.

Forsycja pośrednia - młode liście Forsycja pośrednia - liście Forsycja pośrednia - jesienne liście
Ciemnozielone liście forsycji pośredniej rozwijają się pod koniec okresu kwitnienia. Są one zwykle
pojedyncze i bezklapowe, a ich brzeg jest ostro piłkowany z wyjątkiem nasady blaszki.
Jesienią liście przebarwiają się
na purpurowy (lub fioletowy) kolor.

  Kwiaty

Obupłciowe, owadopylne (dostarczają pszczołom wczesnego i obfitego pożywienia), wytwarzane bardzo obficie, zebrane w pęczki po kilka sztuk. Pojedyncze kwiaty dzwonkowate, o średnicy 2-3cm, jaskrawożółte, posiadają 4 zrośnięte u podstawy w rurkę i odwinięte na zewnątrz, owalne płatki korony, jeden słupek oraz dwa pręciki, są lekko pachnące. Okres kwitnienia: (III)III/IV-V (przed rozwinięciem się liści). Kwiaty zakwitają w drugiej połowie marca (zwykle pod koniec miesiąca), na długo przed rozwojem liści. Od tego momentu przez ponad miesiąc gęsto obsypane jaskrawożółtymi kwiatami bezlistne krzewy forsycji wyglądają szczególnie efektownie. Kwitnienie trwa wyjątkowo długo - czasami nawet przez dwa miesiące, a więc także w trakcie rozwoju liści, których jasnozielony na przełomie kwietnia i maja kolor stopniowo zaczyna przejmować dominację nad żółtym kolorem przekwitających kwiatów.

Największą ozdobą każdej forsycji są jej jaskrawożółte kwiaty tworzone licznie przed rozwojem liści:
Forsycja pośrednia - pokrój Forsycja pośrednia - pokrój
Forsycja pośrednia - kwiaty Forsycja pośrednia - kwiaty Forsycja pośrednia - kwiaty
Dzwonkowate kwiaty forsycji pośredniej posiadają 4 zrośnięte u podstawy w rurkę płatki korony.
Ich jaskrawożółty kolor może mieć różne odcienie od jasnych po ciemne.
Wkładane do wazonów kwitnące gałązki forsycji
stanowią piękny, wiosenny akcent.



  Więcej...  

  Owoce i nasiona

Małe, suche, dwukomorowe i dwuklapowe torebki o brązowym zabarwieniu, rzadko wykształcane. Komory zawierają kilka oskrzydlonych nasion. Okres dojrzewania owoców: lato.


  Drewno / Inne informacje

Drewno. Bez znaczenia użytkowego.

Inne informacje.
█ Przycinanie forsycji powoduje zwiększenie gęstości kwiatów. Zabieg ten należy wykonywać tylko po przekwitnięciu, obcinając 2/3 długości przekwitłych pędów.
█ W szkółkach krzew jest rozmnażany wyłącznie wegetatywnie, poprzez zielne i zdrewniałe sadzonki.


  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...