Wybrane okazy - cd


Odziomek pnia ściętej kilka lat temu topoli białej w Parku Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie (obw. pnia 6.76m) Odziomek pnia ściętej kilka lat temu topoli białej w Parku Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie (obw. pnia 6.76m)

Topole białe w Parku Zgr. Sióstr Albertynek w Krakowie. Rośnie tu kilka przepięknych, ogromnych topól białych, z których na wyróżnienie zasługują co najmniej trzy. Pierwsze drzewo, niestety już nie żyjące (ścięte w 2006 r. z powodu złego stanu zdrowotnego), liczyło wg jednej z Sióstr niemal 400 lat! Posiadało ono ogromny, pojedynczy pień o obwodzie 7.67m (φ 2.44m) (PG, 2012) i tym samym było najgrubszym drzewem w Krakowie, wyprzedzając drugiego z kolei Dęba Jagiellońskiego o ponad 1.5m! Na szczęście Siostry niezupełnie pozbyły się rekordowej topoli. Pozostawiono ok. 3m wysokości odziomek pnia, który zadaszono, a w wypełniającej jego wnętrze wielkiej dziupli postawiono dużą rzeźbę Św. Alberta. Po ścięciu gigantycznej topoli białej, prym na terenie parku wiedzie inne drzewo tego samego gatunku. Jest to rosnąca w najbardziej bodaj eksponowanym miejscu, przepiękna i majestatyczna topola biała mierząca 34.4m wysokości (PG, 2014, laser) i posiadająca rekordowy obecnie dla swojego rodzaju w Krakowie obwód pnia, wynoszący 6.05m (φ 1.93m) (PG, 2014). Trzecia godna uwagi topola jest ukryta w gęstym zadrzewieniu w głębi parku. Z powodu takiego usytuowania, mimo młodego wieku i stosunkowo małej grubości pnia to właśnie ona osiągnęła największą wysokość, równą 35m.Na zdjęciach:
odziomek pnia rekordowej topoli o obw. 6.76m,
pokrój i pień topoli o wys. 35m i obw. 6.08m
oraz pokrój topoli o wys. 36m.
Topola biała w Parku Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie (wys. 35m, obw. pnia 6.08m) Topola biała w Parku Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie (wys. 35m, obw. pnia 6.08m) Topola biała w Parku Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie (wys. 36m)