Galeria zdjęć

Powrót

Grusza domowa - pokrój Grusza domowa - pokrój Grusza domowa - pokrój
Grusza domowa - pokrój Grusza domowa - pokrój
Grusza domowa - kora Grusza domowa - młode pędy i pąki Grusza domowa - liście
Grusza pospolita - kwiaty Grusza pospolita - młode owoce
Grusza pospolita - owoce Grusza pospolita - owoce Grusza pospolita - owoc w przekroju i nasiona

  Wybrane okazy

Jedna z najgrubszych (druga?) grusz w Polsce (jest to grusza polna) rośnie na prywatnej posesji przy ul. Jagodowej 59, w dzielnicy Piniowiec Tarnowskich Gór (woj. śląskie). Obwód wielokrotnego, rozwidlającego się poniżej 130cm pnia wynosi wg oficjalnego rejestru z 2010 r. 5.39m (Φ 1.72m), natomiast wysokość drzewa to 11.8m (PG+BM, 2011, laser). Wiek drzewa jest szacowany na 150-200 lat. W 1998 r. nadano mu status pomnika przyrody, co stanowi dużą rzadkość wśród drzew owocowych.

Rekordowa, a równocześnie wyjątkowo urokliwa grusza polna rośnie w dzielnicy Piniowiec w Tarnowskich Górach.
Ze względu na trudności techniczne (ogrodzenie), nie byłem w stanie wykonać dokładnego pomiaru obwodu pnia.

Grusza polna w Piniowcu
Grusza polna w Piniowcu
Grusza polna w Piniowcu

Grusza polna w Sierczy Grusza polna w Sierczy

Grusza polna w Sierczy. Jest to prawdopodobnie najgrubsza grusza w woj. małopolskim. Rośnie ona posród pięknego starodrzewu przylegającego do kompleksu zabudowań Sióstr Urszulanek w Sierczy niedaleko Krakowa. Mierzony standardowo (na wys. 130cm) obwód pnia wynosi 4.12m (Φ 1.31m; PG, 2012), zaś wysokość drzewa jest równa 21m (PG, 2012, laser). Ok. 1.5m od ziemi pień rozwidla się na dwie części.
█ Pomiary i zdjęcia mogłem wykonać dzięki uprzejmości Sióstr Urszulanek, w tym szczególnie Siostry Przełożonej Anny, która oprowadziła nas po parku i udzieliła wielu ciekawych informacji z nim związanych. Na koniec mogłem zobaczyć mapkę terenu z zaznaczonymi wszystkimi drzewami oraz szczegółowe tabele pochodzące z inwentaryzacji drzew sporządzonej w 1995 r. Serdeczne Bóg zapłać!


/ →→
Grusza polna w Sierczy. Po prawej na tle pnia drzewa
Siostra Anna. Jak stwierdził Krzysztof Borkowski,
od którego otrzymałem informację o tym drzewie,
To jest coś extra, przynajmniej dla mnie,
spotkać pod pięknymi drzewami pięknych ludzi.

No cóż, nic dodać, nic ująć...

Grusza polna w Lasotce. To niewysokie, ale wyjątkowo malownicze drzewo o bardzo rozłożystym i symetrycznym pokroju, tworzy wraz z otaczającymi je polami jedyny w swoim rodzaju sielski klimat. Minimalny obwód pnia w zakresie 0-130cm wypada na wysokości ok. 85cm i wynosi 3.41m (Φ 1.09m; PG+KW, 2014); jest to więc prawdopodobnie najgrubsza grusza w woj. mazowieckim, plasujca się równocześnie w czołówce najgrubszych jednopniowych okazów gatunku w Polsce.

Grusza polna w Lasotce